(aneb 10 nejčastějších dotazů o Bodové (Bowenově) myofasciální technice…)
Věřili byste někomu, kdo by Vám tvrdil, že Vám od bolesti páteře, kolen, ramen, namožení, stresu a mnoha dalších neduhů, pomůže jakési „brnkání“?
Já se přiznám, že ano, i když jsem o technice, která pracuje s fasciemi, nevěděla v roce 2018 vůbec nic. A ještě víc nadšená jsem byla, když jsem si ji vyzkoušela na na „vlastní“ kůži. V té době jsem měla poměrně velké bolesti páteře a nohou a také mě často pálila žáha. Uvědomovala jsem si, že jejich prvotní příčina tkví kdesi v „hlavě“, ale že fyzické tělo bývá pomalejší a trvá mu to trochu déle, než mu „dojde“, že je odblokovaná a už ji tudíž nepotřebuje.
To, že jsem se o technice dozvěděla ze dvou, na sobě nezávislých zdrojů mi přišlo jako „signál“ a „nenáhoda“. Navíc jsem hledala něco, čím bych mohla pomoci svým klientům „doladit se“ po odblokování. Kamarádka mi doporučila svoji známou, která techniku používala. Již po první návštěvě jsem se cítila o mnoho lépe a příjemně mne překvapilo zjištění, jak účinná je, i když to vypadá, jakoby se při ošetření skoro nic nedělo. Nejde totiž o klasickou masáž. Jak jsem již zmínila, jedná se o speciální hmaty –
brnkání, které mají ale velice striktní pravidla při dodržování postupu a mezi jednotlivými tahy se dělají přestávky, aby si tělo „prožilo“ jejich působení, protože pracují až na úrovni buněčné paměti. Již po několika ošetřeních jsem pociťovala veliké zlepšení po všech stránkách – ať už to byla páteř nebo žáha a technika mě natolik nadchla, že jsem se rozhodla se ji naučit a pomáhat s ní svým klientům a rodině.
Co to vlastně je bodová myofasciální technika?
Je to metoda, která se zabývá kontrakcí nejen ve svalech, ale i ve svalové fascii. Působí na několika úrovních – fyzikální, chemické a psychické i emocionální. Provádí se tzv. BRNKÁNÍM, a to přes body, které jsou křižovatkami krevních a lymfatických cév s nervovými vlákny a meridiány. Používá se velice jemný tlak a šetrná manipulace, které pomáhají stimulovat krevní a lymfatickou cirkulaci a tím dochází ke stimulaci energetických drah. Sval reaguje na tyto impulzy relaxací a velmi často dochází k přerušení spirály bolesti.
A co to vlastně jsou, ty fascie?
Fascie představují z hlediska fyziologie člověka zcela jedinečnou strukturu. Jde o spojitou tkáň, která se táhne od hlavy až ke špičkám prstů. Obepíná každý sval, orgán a svalové vlákno. Skládá se ze dvou vrstev – vnější a vnitřní. Ta vnější obsahuje tuk, vnitřní je tenká a pružná. Hlubová umožňuje pohyb svalů. Má podpůrnou a stabilizační funkci a napomáhá udržení rovnováhy.
Kdy je pro mě Bodová myofasciální technika vhodná?
Kdy pro mě naopak Bodová myofasciální technika není?
Jaké jsou kontraindikace?
Kolik času mám počítat na jedno ošetření?
Jedno ošetření trvá cca 50 minut.
Chodím ještě na klasickou masáž nebo také na terapie. Můžu to kombinovat? Je to vhodné?
Ano, mám s tím jen ty nejlepší zkušenosti. Tělo je pomalejší, a proto je vhodné ho po odbloku podpořit i na fyzické úrovni. Jen pokud chodíte třeba na klasickou masáž nebo na fyzioterapii, tak je dobré si mezi nimi dát tři dny odstup.
Mám se nějak speciálně připravit, vzít si něco s sebou?
Žádná speciální příprava potřeba není. Ošetření se provádí v pohodlném oblečení, proto doporučují přijít buď v pohodlných kalhotách a tričku nebo si přinést legíny nebo tepláky a volné tričko.
Budu mít po ošetření nějaké omezení?
Po ošetření je velice doporučené se obouvat a oblékat kalhoty a ponožky vsedě, aby člověk „nebalancoval“ na jedné noze, dále nesprchovat se horkou nebo ledovou vodou a nechodit do sauny, a to po dobu tří dnů, aby se vše usadilo. Také během těch tří dní můžete pozorovat různé nekomfortní pocity v těle, bolest se může i zhoršit, ale po těchto třech dnech všechno odeznívá.
Jak často je vhodné ji provádět?
Při akutních stavech je dobré metodu provádět 1krát za týden, při chronických 1krát za měsíc.
A kolik mě ošetření bude stát?
Jedno ošetření stojí 1000 Kč.